Naše hory logo


Naša anketa

Mali by sa podľa Vás Tatry otvoriť viac turistom?
Poll plugin by MMG

Via ferrata


Zapojte sa do diskusie. Nechajte na seba kontakt.


Posledný deň: 0, posledný týždeň: 0, celkovo: 46 prístupov z 33 unikátnych IP adries.

Via ferrata (v taliančine "železná cesta", v Nemecku známa ako Klettersteig - "výstupová cesta") je zabezpečená turistická výstupová cesta, ktorá je vybavená pevne ukotvenými lanami, reťazami, stupmi a rebríkmi.

Turista používa pri výstupe jednoduché horolezecké vybavenie (ferratový set): prilbu, sedací a prsný alebo celotelový úväz a 2 slučky:

FerratySet.jpg

Ferrata takto umožňuje výstup pre turistov aj horolezcov bez použitia vlastných lán a istení a bez rizika spojeného s lezením bez týchto pomôcok. V chránenej oblasti zároveň poskytuje výhodu presne určenej cesty a nedovolí zbytočný pohyb v okolí. Budovanie via ferrat začalo už v 19. storočí, avšak viac ciest bolo takto zaistených pred temer 100 rokmi v Dolomitoch v čase 1. svetovej vojny. Pre ich zjavné výhody ich v posledných rokoch pribúda viac aj v našom okolí napr. v Slovinsku a Rumunsku.

A čo, sme my horší od nich?

Nakoniec, časti podobne zaistených úsekov už poznáme aj u nás z Vysokých Tatier, Slovenského raja, Višňového a inde. Obtiažnosti jednotlivých via ferrat sú spravidla označené v turistických sprievodcoch, a tak sa pre záujemcov dá trasa dobre odhadnúť a naplánovať.

Zámerom Našich hôr je zaistiť týmto spôsobom kritické miesta z troch dôvodov: bezpečnosť, jednoznačnosť (bez blúdenia v zlom počasí) a ochrana prírody. Tu vidíme aj najväčšiu možnosť dohody pri otvorení niektorých navrhovaných ciest vo Vysokých Tatrách.

A otázky – kde budú, kto ich navrhne, zaistí a ako budú financované? Diskusie na tieto témy už bežia nejaký čas. Možno dozrel aj čas na ich realizáciu.

Pre bližšie informácie pozri tiež články na stránkach hiking.sk.


Diskusné fórum.

Fotografie


Via ferrata

Ukážky

Ferrata 2 AW.jpg Ferrata 3 ACW2.jpg Ferrata 4 AW.jpg
Ferrata group.jpg   


Navštivte naše diskusné fórum.