Naše hory logo


Naša anketa

Mali by sa podľa Vás Tatry otvoriť viac turistom?
Poll plugin by MMG

Vaše reakcie, názory a otázky (časť 2.)

Viackrát sa opakovali témy...

VEREJNOSŤ: Aj „klobúk dole“ pred vami, aj pocit, že ste asi z iného sveta, z inej planéty! Naozaj si myslíte, že môžete presvedčiť našich ľudí, aby sa aspoň pokúsili o niečo skutočne zabojovať?

(a)... Hoci sa nedosiahla zmena, predsa len ste odkryli chyby v návštevnom poriadku,  nemohúcnosť a nezáujem klubov, a že celú vec treba vziať do vlastných rúk. Rovnako do TANAP-u treba zvoliť odborníkov a solídnych ľudí a odstrániť dnešné vedenie. ... Hádam ste nerátali na stretnutí s tým aparátnikom (P. Majko) s pozitívnym výsledkom? Ten, spolu s lesníkmi, poskytol údajne  cez 200 výnimiek pre „podnikateľov“ a ich aktivity, ale nič pre verejnosť. Títo ľudia by mali byť trestne stíhaní a sedieť za dlhoročné  porušenie zákona, zneužívanie svojho postavenia, napomáhanie k trestným činom v chránenej oblasti,... kde ochrana prírody je na prvom mieste,... Tie zmätky, ktoré sa ukázali okolo zákonov v TANAP-u a na mnohých iných miestach, sú nakoniec logické. Právnici a zákonodarcovia, ktorí ich tvorili, sú naši spolužiaci, o ktorých vieme svoje. Na vysokú školu sa dostali cez známosti a školu zväčša prekrčmovali. A keď bol problém na skúškach, tak im to rodičia vybavili a po škole sa rovnako, cez známosti-korupciu, dostali na rôzne vplyvné miesta. Dnes sú vo vedúcich pozíciách, tvoria "zákony" a rozhodujú na súdoch o osude ľudí. Tak naša „spravodlivosť“ je v rukách hlúpych, rozmaznaných a skorumpovaných ľudí a ich spojenie s podnikateľmi a podvodníkmi, ktorým robia poskokov, dáva tieto „výsledky“.  

Tiež nechápem, prečo sa nikto vážne nezaoberá devastačnými praktikami tanapákov - ani ochranári, ani dobrovoľníci, ani médiá. Pár rokov dozadu opísali v zahraničnej tlači našu prírodu, od nížin na juhu po hory na severe, ako temer biblický krásnu. Čo by ale napísali dnes?

(b) Spojenie a následný rozpad klubov v Dohode boli rozčarovaním, a najmä čo za „kvalita“ sú ich šéfovia... Každý chce byť na správnej strane v tejto veci a raz, keď sa to ozaj zmení, sa budú všetci pýtať, na ktorej strane sme boli a čo sme pre to vtedy urobili. Čo títo predsedovia a kluby potom povedia? O petícií som vedel málo a o „antipetícií“ vôbec nič. Antipetícia hovorí za všetko o jej autorovi a signatároch. Tiež o kluboch, ktorým nevadí táto komunikácia. Pán Koller, ako autor, sa potom nemôže hnevať, ak ho ľudia majú za nenormálneho. Zarazilo ma, kde vzal človek, ktorý má „stále spustu práce“, čas na takúto vec. Písanie obsiahlejšieho textu, kontakty so signatármi, diskusie, kontaktovanie médií, lanárenie novinárov, atď. ... to chce predsa čas. Obsah textu je už na prvé čítanie podozrivý, nepôsobí dôveryhodne. Neuvádza tu nič konkrétne, čo autor v TANAP-e dosiahol. Podľa horolezcov nič. Forma ukazuje, že to písal asi duševne nevyrovnaný človek. Text si protirečí a miestami vyznieva temer hystericky. Na jednej strane snaha rýchlo niekoho ohovoriť-zničiť, na druhej očividná servilnosť a podlizovanie sa tanapákom. Uvedomuje si vôbec autor, čo robí?! Bez urážky, toto môže napísať ozaj len sociopat. Od toho solídne média prirodzene dajú ruky preč. Bulvár bažiaci po škandáloch každého druhu možno nie. Aký judášsky groš však priniesla táto perfídnosť pána Kollera samotnému JAMES-u?

(c) Tadiaľ cesta nevedie. Keď sa pozriem, či sme ako ľudia schopní zabojovať a zmeniť pomery, som v rozpakoch. Pozrime sa len na naše dejiny: ako Slováci sme národ poddaných. Často sa opakuje, že sme ako teľatá, ktoré idú rovno, ale pomýlené, aj na bitúnok. Potom je s nami zle, ale tak nám treba. A stále sa vyhovárame na minulosť, že sme boli tisíc rokov pod vládou Maďarov, potom Turkov, neskôr Čechov, Nemcov a Rusov. Skutočnosť je však taká, že časť národa vie rýchlo servilne kolaborovať, doslova s hocikým. Tá druhá, väčšia časť, sa rýchlo vzdá, presvedčená o svojej bezmocnosti. Kapitulujeme rýchlo a radi, a ešte sa tým aj chválime, že sa vlastne nič nestalo. Potom kalkulujeme, aká výhoda z toho pre nás bude. Teraz tiež čakáme, že nejaké „SA“ za nás  zmení pomery v TANAP-e.  Lebo všetko nám doteraz bolo dané, nadiktované, určené. Pritom za Maďarov boli najväčší drábi Slováci. Nie nedarmo nás volali „buta tót“. Po príchode Turkov platilo „poturčenec horší od Turka“. Neskôr tu boli Česi, ktorí pošliapali všetky vzájomné dohody a my opäť nič. Kde sme boli, aby sme bránili a presadili svoje práva? „Vybojoval“ nám ich potom Hitler. Opäť sme posluhovali, kalkulovali a pritom arizovali-konfiškovali cudzí majetok. Gestapo samotné opisuje udávanie na Slovensku, ako jedno z najvyšších v Európe. Pod komunistami a Rusmi nám situácia a strach nedovolili nič, a časť národa znovu kolaborovala a kradla,... Aj výsledkom našej terajšej samostatnosti je vláda, prezident a parlament – jeden skorumpovaný podvodník a zlodej za druhým. Tak to ide dole až na dediny. A opäť nikto nič. Ako chcete pohnúť s ľuďmi, o ktorých naši osvietenci a avantgarda písali v dielach ako “Dva dni v Chujave“, „Kocúrkovo“,... ako o "nedvižnej mase" a ľuďoch, ktorí sú cit. „bez skutkov, bojazliví, nevďační, falošní a bez života“? Stále platí „to Slovensko naše posiaľ dlho spalo“,  a spí ďalej a tvrdo.   

Znova čakáme, že niekto urobí zmeny za nás. Viem to veľmi dobre, lebo som jeden z tejto masy – zbabelý lenivec čakajúci na zázrak. Len s tým rozdielom, že už dnes pôjdem aj o polnoci podporiť dobrú vec. Iste, na to, čo robíte vy a ďalší aktivisti nemám, ale je mi jasné, že jeden bez podpory ďalších nič nedosiahne. Tanapákom vyhovuje naša pasivita, ktorej výsledkom je ich zdanlivá moc a sila. Tým, že ich necháme robiť, čo chcú, sme aj súčasťou tohto problému. Máme veľké reči, ale nerobíme nič. Navzájom sa uisťujeme, že takto je to vlastne dobre, a akí sme inteligentní, „nad vecou“ a "na úrovni". Obraz našej úbohosti je vidieť aj napr. v televíznom „Sedem sro“, kde sa aktéri sami smejú na svojich pripravených poznámkach a prikyvujú si, ako „im to dobre dali“. 

Spomínate  prípad hokejistov okolo Handzuša. Tu je náš prístup k problémom. Na termín volieb nového šéfa hokeja sľubovali prísť tisíce fanúšikov Handzuša a spol. na ich podporu z celej republiky.  V deň volieb prišlo 8 ľudí! Osem! Ale v ten istý deň, hneď po voľbách, bolo na internete pod článkami o neúspešnom výsledku „handzušovcov“ viac ako 1500 komentárov. Hnev, zúrivosť, hlúposti a vulgarizmy na staronové vedenie hokeja. Samozrejme všetko anonymne, ako to je u nás, vystrašených zbabelcov, zvykom. Sotva to bude lepšie u ľudí aj  pokiaľ ide o Tatry? Chápem, že potom, čo ste zažili, radšej chcete počkať. Len či sa objaví niekto ako „Naše hory 2“, aby to dotiahol do konca?

OI NAŠE HORY:

(a)   Ing. P. Majkovi sme písali priamo a žiadali jeho odvolanie. K zmenám v TANAP-e sa vyjadril už aj Najvyšší súd Slovenskej republiky cit. „Musíme sa jasne rozhodnúť, či chceme na tomto území národný park pre prírodu a ľudí, alebo ‚lunapark‘, ktorým sa Tatranský národný park stáva“.

(b)   Súhlasíme a platí, čo sme napísali o predsedoch v článku „Na rovinu“.

(c)   V histórií Slovákov sa iste nájdu aj slabé miesta. Skôr vidíme druhú stranu a tiež pozitívny vývoj. Budujme na tom, v čom sme boli úspešní a kde sme dosiahli dobré výsledky. Veríme, že sa príde niekto, kto tu bude pokračovať a spolu vyhráme.

VEREJNOSŤ: Ochoty niečoho sa chytiť je u nás málo. Všetci sa len krútia a vyhýbajú. Ak sa povie, že sa musí niečo urobiť, tak hneď sa to hodí na druhého „veď tak to urob ty“. Alebo sa problémy zvalia na budúcnosť a hodia na mladých, aby nás spasili. Nikam to nevedie. Záujem mladých o čokoľvek je temer nulová. Nečudujme sa - sú to naše deti, tak čo od nich čakať?! To je čistý konzum, len „mať a užiť si“, a ešte smartfóny. Aj pracovne, v našej firme, je to s mladými rovnaké. Pomer kvalitných vs. neschopných až zbytočných  je 1:10, či skôr 1:20. Nevidno tu žiadnu  motiváciu. Zvykli si zo školy ako prácu obísť, odkopírovať  a výhovorky majú na všetko. Ani minimálny záujem urobiť niečo pre dobro veci tu neexistuje. Ak sa aj niečoho chytili, dopadlo to zle. Či protesty Gorila, alebo proti korupčné akcie. Jeden mazec väčší ako druhý. Čo od nich čakať?

(Dodatok po protestoch na jar tohto roku (2018):  Mal by som sa asi ospravedlniť – tie protesty sú ešte aj teraz veľké prekvapenie. Nečakal som, že to vydrží, ale dotiahli to do úspešného konca a aspoň odstránili Fica a ďalších...   Ešte sme nevyhrali celkom, ale aj tak ukázali, čo dokážu a dokážeme spoločne, ak len nesedíme na zadku. Škoda, že sa nechali zastaviť Kiskom. Mohli sme byť už ďalej. Chvalabohu to medzi mladými stále žije a šanca na zmenu tu je. Dúfam, že podobne tak príde aj zmena pre vás, aj nás a Vysoké Tatry.)

OI NAŠE HORY: Iniciatíva môže prísť od rôznej vekovej skupiny. Zdá sa, že mladí majú v sebe väčší náboj a chuť na zmeny a niečo dať reálne dokopy. Na protestoch je tiež vidieť ľudí rôzneho veku a dôležité bolo, že sa všetci oveľa viac pobili o víťazstvo, vydržali, nevzdali sa a preto vyhrali (čiastočne).  Ako hovoríte, každý je nespokojný a nahnevaný, aj tí mladí aj tí starší – spojme sa, niet čo statiť, len získať!

VEREJNOSŤ: Bolo by dobre, keby ste nechali všetky informácie na webe. Je to obraz a aj varovanie toho, čo sa doteraz deje a udialo medzi klubmi, ich šéfmi a vo Vysokých Tatrách. 

OI NAŠE HORY: Zatiaľ pokračujeme.Kontakt: nasehorysk@gmail.com