Naše hory logo


Naša anketa

Mali by sa podľa Vás Tatry otvoriť viac turistom?
Poll plugin by MMG

Kto chce niečo zmeniť?

...sa nevedia k tomu rovne postaviť. Nalákali nás na petíciu, najprv veľké reči a potom ticho? Nič fantastické som nečakal, ale toto myslia vážne? Za čo majú ľudí, u ktorých hľadali podporu? Kde je tu aspoň základná slušnosť? Ich hovorca zmizol. Použili nás a ďalej už nič? Vyzerá to tak, že oni sú všetko, my, ostatní, sme nič. Z celej iniciatívy som v rozpakoch. Šili to horúcou ihlou: cez šablónu narýchlo urobili web, spropagovali sa cez video, potom petícia. Nemalo to skutočný obsah - myšlienku, zdá sa, že tomu veľmi ani nerozumejú. Zvláštne, že v tej skupine chýbajú názory ľudí, ako sú top horolezec Jozef Krištoffy (mestský poslanec v Martine a aktivista) alebo od Michala Sabovčíka (špičkový lezec spod Vysokých Tatier) a rovnako Mira Peťa (extrémny skialpinista, autor skialpinistického sprievodcu pre Vysoké Tatry, horský vodca). Nepochopiteľná je absencia medzinárodného top filmára, a človeka od detstva spojeného s Tatrami, Pavla Barabáša? Alebo AMST stačili veteráni a „celebrity“ ako Šoko Tabáček?! Mali svojich 15 minút „slávy“ a koniec. Hoci petícia s 16,5 tisíc podpismi je asi úspech, v porovnaní s ochranármi, ktorí mali v jednej 70 000 podpisov a v ďalšej cez 115 000, akáže to sláva!? Ďalej od nich už len ticho. Najradšej by som sa prefackoval za to ako som im naletel. Človek sa tu cíti neraz cudzo, akoby do tejto spoločnosti ani nepatril. 

K lepšiemu to nespeje ani v samotnom TANAP-e, skôr naopak. Chýbajú tam odborne schopní a čestní ľudia. U nás len ilúzia. Aj v Tatrách to celkovo vyzerá tak, že na vedúcich miestach máme často fušerov, diletantov a skorumpovaných zlodejov.  Máme sa čudovať, že tu už roky nie je systém a poriadok?! Stále tu platí, že zlodej nie je ten, kto kradne, ale ten koho chytia. To je za normu od 1948. Aj v Tatrách nám komunisti a im podobné „kádre“ dokazujú, že nič lepšie, ako nežná revolúcia, sa im nemohlo stať –  rozkradnúť štát v takomto rozsahu bolo možné len od roku ‘89. Vrstva zbohatlíkov a podvodníkov je nad zákonom a podľa toho sa aj správajú - zákony sú len pre tých „tam dole“. Najprv rozkradli Slovensko, teraz, cez eurofondy, aj Európu. Dôsledky skorumpovaných podnikateľov, úplatných miestnych primátorov-starostov kšeftujúcich so štátnym, teda naším majetkom, kde tanapáci de facto odovzdali TANAP podvodníkom, vidieť všade. Bezuzdné rabovanie vidno nielen v Tatrách, Jasnej, ale aj menších strediskách ako je Levočská dolina, a pod. Pripomína to viac stredoveký feudalizmus, ako mafiu. Posledných 20-30 rokov budú Tatry zapísané v histórií ako obdobie temna s devastáciou prírody a všadeprítomnou zlodejnou. Skutočnosť, že napr. v Škandinávii sa pôda nepredáva, ale prenajíma, ako prírodné bohatstvo celej spoločnosti, je týmto ľuďom na smiech. Som zvedavý, či sa aj šéfovia v Tatrách budú zodpovedať za následky svojej „činnosti“, ako sa to konečne teraz čistí na vyšších miestach? Žiadne hrubé čiary ako po r. 1989! Alebo sa budeme ďalej tváriť, že nikto nič zlé vlastne nespravil, nikto nenesie žiadnu zodpovednosť? S týmto dedičstvom po komunistoch trpíme my aj príroda.  Aj to je jedna z príčin, prečo naše deti, žijúce v zahraničí, a ich kamaráti veľmi váhajú, či sa vôbec vrátia domov. Mnohé veci a vzťahy tu označujú ako FUBAR (fucked up beyond all recognition – úplne zbabrané).

Živiť v sebe nádej na lepšie nie je ľahké a trochu chápem vašu nechuť potom, čo ste zažili, ako ste vystrčili hlavu z nespokojného, ale mlčiaceho davu, pri nezmysloch v NP, alebo aj pri šéfoch klubov. Ale nehnevá vás, že sa veci nepohli dopredu? Kluby miesto hľadania riešení, hľadajú dôvody prečo nie. A nie, ako to píšete, prečo áno. Neviem aká je reálna zmena podmienok v Tatrách zhora, cez Jána Budaja. Odpor proti zmenám v štátnych podnikoch je veľký a robia pre to všetko, aby pokračoval status quo. Ako to vidíte vy a kde sa vytratila vaša snaha  pokračovať v boji za pozitívne zmeny?