Naše hory logo


Naša anketa

Mali by sa podľa Vás Tatry otvoriť viac turistom?
Poll plugin by MMG

Vaše reakcie, názory a otázky (časť 1.)

Početné reakcie a názory na zverejnené články k nám prišli už pred rokom, a je ich ešte viac v poslednom čase, keď sa opäť veľa diskutuje o návrhu nového NP (návštevného poriadku)  pre Vysoké Tatry. Výrazne sa zmenil prístup ľudí k niektorým témam. Názory v textoch sme ponechali v pôvodnom duchu, len sú krátené a upravené (čiastočne) pre možnosť zverejnenia. Niektoré sú staršie, avšak rozhodli sme sa ich ponechať. Z nasledovného si sami urobíte obraz, ako celú situáciu ľudia v TANAP-e vnímajú. 

VEREJNOSŤ: Dočasné podmienky, ktoré vyhlásila Správa TANAP-u a sú postavené na starom, neplatnom návštevnom poriadku, sú ešte horšie, aké boli predtým. Návrh nového NP je stále v nedohľadne a je vraj reštriktívnejší ako ten starý, neplatný. Ako sa bude vyvíjať situácia v TANAP-e? Čo očakávate zo strany ochranárov po schválení zonácie a  novom Zákone o ochrane prírody a krajiny? Máte presné znenie návrhu nového NP?

OI NAŠE HORY: Nevieme.  (Informácie, ktoré máme sú všeobecne známe, ostatné sú špekulácie, takže  to  nekomentujeme. Návrh nového NP zverejníme na konci celej časti „Vaše reakcie, názory a otázky“).

Otázky sú opodstatnené, len je lepšie ich smerovať priamo na Správu TANAP-u a MŽP SR. Je potrebné, aby sa otázky a diskusia preniesli na tých, ktorí sú zodpovední za celú situáciu a majú povinnosť nás o veci informovať. 

VEREJNOSŤ: Ako je možné, že riaditeľ Správy TANAP-u (Ing. Pavol Majko) nepozná základné zákony a vyhlášky pre TANAP, kľúčový región, ktorý mu bol zverený  do správy? To 15 rokov nevedel, že návštevný poriadok je neplatný! Pre riaditeľa Správy TANAP-u a tanapákov, neplatí základné pravidlo, že:„neznalosť zákona neospravedlňuje“?! Nehorázne nás všetkých celé roky poučuje a buzeruje, čo všetko sa nesmie v našom najvýznamnejšom národnom parku a sám nepozná predpisy! ... Som zvedavý, ako vyriešili neoprávnené pokuty turistom počas 15 rokov! Ročne údajne zarobili na pokutách cez 2000 Eur, čo je za 15 rokov cez 30 000 Eur! Kde sú tie peniaze teraz? Nech to vysvetlia.

...Majko doteraz nebol schopný prísť s novým NP a neustále sa  vyhovára na zonáciu, majetkové pomery, atď. Pritom doteraz NP bol, aj keď zlý. Práve tento stav bezprávnosti a chaosu vyhovuje rabovaniu prírody cez desiatky výnimiek zo zákona pre „podnikateľov“. Tam, kde mal chrániť prírodu pred devastačnými aktivitami, ich bez problémov schválil, a naopak, tam kde každý vo svete podporuje pre prírodu prijateľný tzv. „mäkký“ turizmus, tak ľudí seká a vymýšľa nezmyselné zákazy, ktoré nevie ani sám zdôvodniť. TANAP je tak priamo Tanapákmi - „ochranármi“ likvidovaný.

 ...tiež by som rada vedela,  dokedy sa Tanapáci (t.j. Správa TANAP a ŠL TANAP) budú nečinne pozerať a súhlasiť, ako sa salámovo krájajú a ničia Tatry v  T. Lomnici, na Š.Plese a nových strediskách na Patrii, Hrebienku a, dnes už aj na medzinárodne sledovanom, projekte lanovky z Hrebienka na Skalnaté pleso? Z lykožrúta sa TANAP spamätá, ale z toho, čo on a Tanapáci napáchali, niet cesty späť. V tejto čiernej ére histórie TANAP-u zohráva meno P. Majko hlavnú úlohu. ...ale čo čakať od diletanta, ktorý bol dosadený do funkcie cez známosti, teda korupciu, bez riadneho výberového konania?! Devastácia TANAP-u pod jeho vedením nemá obdoby, o čom skupina nahnevaných vedcov napísala výzvu za dodržiavanie medzinárodných  podmienok pre TANAP už pred desiatimi rokmi. Ale on naopak, za túto „nadprácu“, dostal nedávno ocenenie za cit. „vysokú mieru profesionality a nasadenia pri ochrane Tatranského národného parku” od Žigu, bývalého ministra pre životné prostredie, inak podnikateľa v drevárskych kšeftoch . To hovorí za všetko! Samozrejme, že sa nič pozitívne nedá čakať ani od terajšieho ministra (Solymos). Zaujímavé je tiež, že vlastne nikto nič proti tejto devastácií po roky neurobil - ani platení ochranári, ani dobrovoľníci, až v poslednom roku, keď je veľká časť už zničená a temer nič, alebo len veľmi slabučko aj novinári, ktorí okolo chodia, ako okolo horúcej kaše.   ...Ako ste to aj sami s ním zažili, on sa tvári ako najväčší ochranca prírody. Pritom jeho prístup je dlhodobo devastačný a vedomosti o prírode sú amatérske a žalostné v porovnaní s doc. Sanigom, Mičovským, Balážom, atď.  Svoje „vedomosti“ ukázal na mnohých, ním propagovaných, veciach ako napr. prípad orol Arnold, kde ho po rokoch opravili, že nevie o čom hovorí, lebo ide o orlicu (teraz už Anču). Ďalší „jeho“ prípad skončil smrťou chráneného jedinca v TANAP-e v absurdnom a smutnom príbehu medvedice Ingrid, ktorej vzal mláďatá. Po jej surovej poprave, vinu hodil na druhých, a ešte natočil o tom s RTVS dokument, kde sa z celej veci snažil vyzuť, atď. ...to mu ale nebráni sa prezentovať ako ochranár, ale len pokiaľ ide o bežného človeka. Celé to pre turistov „zabetónuje“ papierovo, ale bez problémov schváli návoz skutočného betónu v najvyššom stupni ochrany prírody.

...Nesúhlasím s vaším názorom, že netreba odstrániť ľudí ako je Majko. Nemôžeme nechať túto vec zaspať a odísť do stratena. Aj vami naznačená cesta petície sa nezdá byť vôbec praktické riešenie, aby sa niečo ozaj zmenilo – napr. aj petícia „My sme les“ s viac ako 60 000 podpismi bola ignorovaná aj predsedom vlády Ficom. Ďalej sa tým nikto nezaoberal, nikam to neviedlo. Pritom za tie roky sme si už vypočuli mnoho sľubov a veľkohubých rečí na jednej strane, a zároveň s tým aj presný opak - rozširovanie zákazov a šikanovanie bežných turistov. Jeho a jemu podobných, treba z národných parkov čím skôr vyhodiť, inak príroda skončí ako stavenisko a lunapark. Aj sami niečo podobné spomínate v článku „Prečo áno“ v „prípade Paška“. Ako ukázala táto jar, aj my sme, ako obyčajní ľudia, pomohli spoločne odstrániť priamo z vlády Fica, Kaliňáka a Gašpara. Dovtedy čistá utópia. Prečo by to nešlo s Majkom?  

... Pozrime sa na aj na ďalšie, zdanlivo menšie veci – napr. to, že doteraz, a to aj v porovnaní s Poliakmi, neboli Tanapáci schopní vyriešiť sanitu – toalety a odpadky v TANAP-e. Je to medzinárodná hanba, ako v lete smrdia výkaly okolo chodníkov. Stačí pritom okopírovať Poliakov a zaviesť jednoduché Toi-ky, alebo vziať ekologickejšie, a pre prírodu vhodnejšie, riešenie, ako to majú napr. vo Fínsku. ...Chýba tu celkovo aj moderný systém informovanosti návštevníkov. Otázky zahraničných turistov sú oprávnené, keď chcú vedieť, kde nájdu informácie aj NP v nemčine, angličtine, ale aj poľštine, či maďarčine. Tí sa nielen pýtajú, ale aj čudujú, čo tu máme za absurdnosti. Otázne je, kto bude čítať 10-15 stranové byrokratické elaboráty, aby zistil, aké tam sú nezmysly? Všetko má byť dávno dostupné aj na mobilných médiách. Poskytnúť šikovnú app-ku pre Vysoké Tatry má byť úplná samozrejmosť. Inak nemá zmysel hovoriť o znalosti zákonov a poriadku, keď k nim ľudia nemajú priamy prístup. Na web nikto nemá povinnosť chodiť a hľadať to kde-kade! Som zvedavá, ako si Tanapáci poradia s týmto, pre nich neprekonateľným, problémom, kde je často žiadaná aj celková informovanosť o prírode, faune, flóre, vývoji a histórií v TANAP-e. Na kľúčových miestach zaviesť napr. QR kódy, kde by mohli ľudia pozrieť sprievodcu o zaujímavostiach danej lokality. To je  bežný spôsob,  ako budovať vzťah ľudí k prírode a Tatrám.... atď, atď. 

(V tomto duchu a aj širšie sú názory väčšiny ľudí.) 

OI NAŠE HORY: Vo viacerých veciach súhlasíme. Aj my sme zmenili názor na vedenie Správy TANAP-u (viď "Prečo áno"– aktualizované) a sme presvedčení, že terajšieho riaditeľa Správy TANAP-u Ing. P. Majka, treba čím skôr z Tatranského národného parku odvolať. Neodkladne. Opakovane ukázal svoju nekompetentnosť, neschopnosť a lenivosť spravovať TANAP a zároveň dlhodobo a účelovo klame a zavádza verejnosť v mnohých veciach.

Pravdou tiež ale je, že nie všetci Tanapáci súhlasia s názormi svojho riaditeľa (riaditeľov), či už ide o prírodu, alebo o NP. Viacerí vyslovili názor, že táto aktivita a najmä Dohoda klubov spôsobili skutočný vietor medzi šéfmi a boli pripravení ustúpiť. Lenže (!) cit. „nakoniec ste to zbabrali, keď sa predsedovia klubov rozhádali, zbabelo ušli z boja, a tak všetko prehrali“. 

VEREJNOSŤ: Myslím, že teraz nie je čas na akékoľvek zmeny. Tanapáci, ale aj ľudia na ministerstve, sú príliš obmedzení, pohodlní a skorumpovaní, aby niečo pozitívne urobili. Celá vec sa môže zmeniť iba ak prídu do TANAP-u, ŠOPSR a na Ministerstvo životného prostredia noví ľudia, nová generácia. Raz sa toto predsa musí zmeniť zvnútra a potom by sa dal čakať nový prístup a zmeny k lepšiemu. Proste teraz nie je vhodná doba na čokoľvek.

OI NAŠE HORY:  Toto je „sladká uspávanka“, ktorá ale nič nevyrieši. Nezmysly tohto typu prichádzajú od lenivých, neschopných a zbabelých ľudí. Viete o prípade, kde sa udiali zmeny tým, že sa tam dostali (odkiaľ?) noví ľudia a zrazu začali veci fungovať? Práve tieto výhovorky a naše ničnerobenie vyhovujú tým, ktorí sú za to zodpovední: tak si robia, čo chcú. 

Naopak – sme presvedčení, že čas na zmeny tu bol stále, a je tak osobitne teraz. Dnes je ešte viac dôvodov presadiť iný prístup k prírode a k návštevníkom. Je na každom z nás, čo pre to urobí.

To, že to musíme toho chytiť sami do vlastných rúk je aj dobré, aby sme sa konečne sami o niečo postarali. Spasiteľa-záchrancu, ktorého viacerí hľadajú, nájdu rýchlo – stačí sa pozrieť do zrkadla. To je nakoniec  správne aj pre budúcnosť. Potom sa budeme aj viac zaujímať o to, čo sa u nás, v našej krajine a prírode, deje. 

VEREJNOSŤ: Prečo, vzhľadom na príšerný priebeh a nulové výsledky tzv. Dohody, sa predsedovia nevzdajú svojich funkcií? „Pekné“ a neuveriteľné, aké vzťahy medzi nimi vládu. Týmto škodia všetkým svojim členom ale aj verejnosti, keď nevedia spolupracovať....Zaiste takto „fungujú“ aj v iných oblastiach.

OI NAŠE HORY: To je otázka priamo na predsedov. (Nikto ich netlačí do odstúpenia, tak prečo by odstúpili sami?) 

VEREJNOSŤ: Prečo si členovia volia takýchto predsedov? Aký šéf - taký klub. Základná chyba je potom u samotných členov klubov. Aj v JAMES-e, kde ste členmi, nie ste schopní zorganizovať ani férové voľby? Už aj to KST vyzerá transparentnejšie a solídnejšie.

OI NAŠE HORY: Máte pravdu.

(Informácia: na voľby nemá z nás v OI Naše hory nikto žiaden vplyv. V SHS JAMES z cca 5000 členov má volebné právo len pár ľudí (cca 30). Väčšina (cca 80+%) sú individuálni členovia, bez akéhokoľvek vplyvu na voľby.  Oprava: po upozornení z SHS JAMES môžeme napísať len to, že priame informácie (mail členom JAMES-u) o voľbách a kandidátoch nie sú zasielané, dôsledkom čoho je praktická možnosť voliť pre väčšinu členov obmedzená, a voľby sú tak v rukách malého okruhu ľudí. 

VEREJNOSŤ: Objavili sa „informácie“, že za celým týmto je J&T, že ste financovaní touto developerskou skupinou, že pre vás pracuje viac ako 30 ľudí atď., atď... a veď kto by to nakoniec robil zadarmo?!

OI NAŠE HORY: Ľudia, čo veria týmto a podobným nezmyslom a klebetám, by tu nemali strácať čas. Pochopiteľne, že človek, ktorý vidí vo všetkom len svoj osobný zisk, nemôže pochopiť a prijať, že sú medzi nami ľudia, ktorí robia veci dobrovoľne a bez osobného profitu. Na túto tému si prečítajte toto... (link na Informácie z úvodnej časti článku „Na rovinu“.) 

K otázkam času a financií, ktoré sa objavili viackrát, aspoň krátko: časovo to bolo náročnejšie v úvode, teraz je to pár hodín ročne. Finančné náklady celkovo (vrátane dopravy, drobnej réžie, stretnutí, atď.) sú od nášho vzniku v r. 2012 doteraz približne 950 Eur.

VEREJNOSŤ: Dnes je už jasné, že hľadáte riešenie otvorenia Tatier v inej oblasti, avšak nemali ste pri vzniku vašej iniciatívy obavy z reakcie horských vodcov? U vás to dnes vyzerá,  že vám vôbec nevadia, skôr naopak, ale z úvodu to nebolo také jasné a viete, že ľudia vymýšľajú a kombinujú hlúposti....

Vodcovia už roky robia všetko preto, aby zamedzili všetkým ostatným prístup do oblasti nad chatami a tak vyťažili z TANAP-u, čo to dá. Všetci vedia, že chcú mať Tatry len pre seba, urobiť si z toho akýsi vlastný „Disneyland“, kde všetci budú platiť len im a normálny turista sa nebude môcť mimo chát vôbec pohybovať. Tiež je jasné spojenie medzi HZS a vodcami, čo je vlastne jedna a tá istá partia. Očividná je dlhodobo argumentácia samotného J. Janigu, ich riaditeľa a horskéhio vodcu, ktorý absurdne dáva nebezpečenstvo v Tatrách nad Alpy, čo ukazuje, že situáciu v Alpách buď nepozná, alebo účelovo klame. Okrem toho sa stavia do pozície znalca na ochranu prírody, aby posilnil zákazy voči turistom, pritom ako poslanec Vysokých Tatier súhlasí s výstavbou lanovky z Hrebienka na Skalnaté Pleso!... Toto spojenie by som považoval za kritické pri tvorbe prekážok a zákazov aj v ovplyvňovaní zákonov pre nás ostatných – turistov, horolezcov atď. Tým, že ste uverejnili toho vysokohorského sprievodcu od samotného horského vodcu a člena prvej HS v Tatrách, ste dali mnohým odpoveď na ich otázky...

...Rovnako zle vyzerajú aj niektoré až agresívne strety s bežnými turistami. Nakoniec majú spory aj medzi sebou navzájom a samozrejme je tu ďalej ešte ich nevraživosť voči iným vodcom z Poľska, Čiech,... Neviem si predstaviť ako to bude, keď tu prídu Rakúšania, ktorí sa vraj chystajú objaviť Tatry pre svojich ľudí. Táto agresivita sa ukázala aj tohto roku v prípade, keď horský vodca dokonca fyzicky napadol poľskú sprievodkyňu. Neviem, ako je prípad doriešený, ale toto si neviem predstaviť nikde inde, a už vôbec nie v Alpách, Pyrenejach alebo Škandinávii. Tam má toto remeslo zjavnú váhu a úctu medzi ľuďmi. Aj to, že rýchlo ušli pred stretnutím s verejnosťou hovorí za všetko. Vedia aké meno si urobili, a tie posledné incidenty im to len ďalej zhoršujú...

(Najviac názorov sa týkalo riaditeľa Správy TANAP Ing. P. Majka, hneď za ním bol riaditeľ HZS a horský vodca, Ing. J. Janiga.)

OI NAŠE HORY: Prvé, čo nás tu napadlo je: čoho sa bojíte? Prečo máte zo všetkého strach? Ozaj si myslíte, že tu niekto bude po vás strieľať z kalašinikova, alebo pancerfaustu? 

Od začiatku otvorene zastávame názor, že horskí vodcovia majú svoje jasné miesto v horách a nikdy tu nebol ani najmenší záujem ich akokoľvek vytesniť. Naopak, ponúkli sme im priestor sa k tomu vyjadriť aj na našej web stránke, aj na verejnej diskusii. Z ich pohľadu, ako sme to viackrát počuli, všetci vedia, že situácia vo Vysokých Tatrách je výnimočná a ojedinelá oproti zahraničiu, čo sa týka obmedzení a zákazov pre verejnosť. Je  tiež zrejmé, že o žiadneho klienta tu neprídu, lebo - jednoducho - skutočný vysokohorský turista si nikdy do našich hôr horského vodcu nevezme. Iste sme počítali, že sa nájde zopár jednotlivcov, ktorých bude toto hnevať, ale skoro pochopia, že im nič z našej strany nehrozí. To sa aj potvrdilo. Pre úplnosť treba povedať, že doteraz sme nedostali od nikoho ani jednu negatívnu reakciu, telefonát, hate mail, ani nič podobné. 

Na druhej strane, ako väčšina z vás, ani my si nerobíme ilúzie pokiaľ ide o ich rôzne snahy turistov ďalej obmedzovať a vytlačiť mimo túto oblasť, čo je zjavné u riaditeľa HZS a horského vodcu, Ing. J. Janigu. To ale nevidíme ako zásadný problém, skôr faktor, s ktorým treba počítať. 

Základom celého systému obmedzení je návrh-formulácia návštevného poriadku – a ten pripravuje Správa TANAP-u. Nikto iný, ako to vyplynulo z našich jednaní aj s ďalšími ostatnými orgánmi, ktoré sa pod tento zákon (vyhlášku) podpisujú ako tzv. nadriadené orgány, nezasahuje do obsahu. Podľa informácií priamych (ale neoficiálnych) tieto návrhy podpíšu bez zmien, ako im ho Správa TANAP-u pošle. Takto to „funguje“.

 

Kontakt: nasehorysk@gmail.com